Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi

Tırnak mantarı tüm dünyada olduğu gibi Kıbrıs’ta da çok sık görülen bir hastalıktır. Tıpta onikomikoz olarak da isimlendirilen tırnak mantarı hem kadın hem erkeklerde görülmektedir. Mantar enfeksiyonu tırnaklarda şekil bozukluğu yaparak kozmetik sorunlara yol açabilmekte, hatta sosyal fobilere neden olabilmektedir. İlerleyen dönemlerde ise şekil bozukluğundan dolayı ağrıya neden olup hayat kalitemizi bozabilmektedir. Dış görünüşümüzün daha önemli hale geldiği, estetik ve kozmetik müdahalelere talebin daha fazla olduğu günümüzde, lazerle tırnak mantarı tedavisi için giderek daha fazla kişi başvurmaktadır.

tirnak mantari

Mantarın tırnakta yayılması ile birlikte tırnakta ilk önce renk ve şekil değişikliği başlamaktadır. Tırnak renginde matlaşma, sararma, yumuşama, kırılganlık, pul pul dökülme ve kalınlaşma tırnak mantarının çeşitli evrelerdeki görünüşüdür. İlerleyen dönemde ise ağrı oluşturarak hareket kısıtlılığı yaratabilmektedir.

Klasik olarak verilen mantar haplarının bazen yetersiz olduğu, bazen de kullanılmasının riskli olduğu, veya kişi tarafından kullanılması reddedildiği için, alternatif bir tedavi yöntemi olarak lazerle tırnak mantarı tedavisi keşfedilmiştir. Özellikle Nd:YAG cinsi lazer üzerinde yapılan çalışmalarda, bu lazerin tırnak mantarı üzerinde öldürücü etkisi olduğu görülmüştür.

Tırnak mantarı nasıl oluşmaktadır?

Sıcak, ter, nem gibi etkenlerle birlikte genellikle ayaklarda başlayan mantar enfeksiyonu tırnağa yayılmaktadır. Bazen ise enfeksiyon direkt tırnakta başlamaktadır. Dar ayakkabı giyenlerde, ayağı travmaya maruz kalanlarda tırnakta oluşan hasar sonucu mantar buraya daha rahat yerleşmektedir. Ayakların sürekli kapalı kalması ve bölgenin nemli olması da önemli bir etkendir. El tırnaklarında mantar enfeksiyonu görülmesi ayak tırnaklarına kıyasla daha nadirdir. Genelde ellerimizin daha kuru ve temiz olması bunun nedenidir. Fakat elle sık su temasının olduğu mesleklerde daha kolay oluşabilmektedir. Sık el yıkama da aynı şekilde tırnak yapısını bozarak mantarın daha kolay yerleşmesine neden olabilmektedir. Yaşla birlikte tırnaklarda oluşan değişiklikler, dolaşım bozukluğu olanlar, şeker hastalığı olan, kemoterapi alan kişiler ve bağışıklık sistemini baskılayan ilaç alan kişilerde tırnak mantarı oluşumu daha kolay olmaktadır.

tirnak-mantari-nasil-olur
Tırnak Mantarının Oluşum Safhaları

Lazerle tırnak mantarı tedavisi nasıl etki etmektedir?

Tırnak içerisindeki mantarlar lazer ışığını emerek ısınmakta ve birçoğu ölmektedir. Lazer ışığı milisaniye gibi çok kısa bir sürede verildiği için, yalnızca tırnağa etki etmekte ve çevre dokuları etkilememektedir. 3-5 mm derinliğe etki edebilen Nd:YAG cinsi lazerler ile, tırnak dokusu 50 santigrat dereceye kadar ısıtılmakta ve mantarların ölmesi sağlanmaktadır. Uygulama sonrası dönemde tırnak kökünden sağlıklı, yeni tırnak gelmesi sağlanmaktadır.

tırnak-mantari-iyilesmesi
Lazer Tedavisi Yapılan Tırnak Kökünden Başlayarak Düzelmeye Başlar ve Sağlıklı Uzar

Lazerle Tırnak Mantarı Tedavisi nasıl bir işlemdir?

İşlem çok basit bir işlem olup, bir seansta tüm tırnaklara uygulanmaktadır. Tırnak yatağı, kökü ile birlikte lazer ışığı ile taranmaktadır. Yaklaşık olarak 10 dakika süren bir uygulamadır. Kişi işlem sonrası hemen normal yaşamına geri dönebilmektedir.

lazer-ile-tirnak-mantari-tedavisi

Tedavinin herhangi bir yan etkisi var mıdır?

Lazerle tırnak mantarı tedavisinin hiçbir yan etkisi yoktur.

Tedavi ağrılı bir işlem midir?

Tedavi genelde ağrısız bir işlem olup, bazen tırnakta hafif ısınma hissine neden olabilmektedir.

Kaç seans tedavi önerilmektedir?

Uygulamalar farklı protokollere göre yapılmaktadır. Haftada bir başlanıp ilerleyen seanslarda iki haftada bir ve daha sonra iyileşene kadar ayda bir yapılması en uygun protokoldür.

ayak-tirnaginda-mantar

Uygulama sonrası ne kadar zaman sonra etki görmeye başlanır?

Etkiyi görebilmek için tırnağın uzaması gerekmektedir, böylece hastalıklı tırnak yerine sağlıklı tırnak dokusu gelmeye başlayacaktır. Bunun için ise aylar gereklidir. Bu süre 6 ay ile 1 yılı bulabilmektedir.

Lazerle tırnak mantarı tedavisi etkili bir yöntem midir?

Evet. Lazerle tırnak mantarı tedavisi hem etkili bir yöntem, hem de bilimsel bir yöntemdir. Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından özel bazı lazerlerin tırnak mantarı tedavisinde kullanılması onay almıştır.

Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.