Siğil ve Tedavisi

Siğil nedir?

Siğil, nasıra benzer şekilde deride çoğalma ve büyüme yapan, viral bir deri hastalığıdır. Kıbrıs’ta ‘Skatro’, İngilizce’de ‘Wart’, tıpta ise ‘Verruca’ olarak anılır. Siğili, 100’den fazla çeşidi olduğu gösterilen HPV (Human Papilloma Virus) adlı bir virüs oluşturur ve bu virüs derinin yüzeyini enfekte ederek bu kısmın çoğalmasını ve kalınlaşmasını sağlar. Sonuçta deride çeşitli şekillerde olabilen, kalın bir deri dokusu oluşur. Toplumda sık görülen bir hastalıktır ve yaklaşık olarak toplumun %10’unu etkiler.

Siğiller vücudun neresinde görülür?

Siğiller vücudun herhangi bir bölgesine yerleşebilir. Yüz, vücut, el avuç içi-ayak tabanı, el ve ayak üst kısmı, genital bölgeler ve hatta ağız içerisine kadar farklı yerlerde hastalık yapabilir. Vücudun farklı yerlerinde farklı şekiller ile kendini gösteren siğillerin klinik görünümlerine göre de farklı isimlendirmeleri vardır.

Siğiller nasıl bulaşır?

Virüsle direkt temas bulaşmasına neden olur. Hasta bir kişinin hastalığının olduğu deri bölgesine temas ederek ondan bu hastalığı alabiliriz. Kendi üzerimizdeki bir lezyonu, üzerine dokunarak ya da kaşıyarak başka yerlere yayabiliriz. Genital bölgede olan siğiller cinsel yolla bulaşabilir. Ayrıca ortak havlu, jilet vb kullanımında yine virüsün bulaşmasına neden olabiliriz.

Siğiller nasıl tedavi edilir?

Siğiller zamanla kendileri iyileşebileceği gibi virüsün yayılmasıyla farklı yerlerde çoğalmaya da neden olabilmektedirler. Tedavi lezyonun nerede olduğu, sayısı ve büyüklüğüne göre değişebilir. Çeşitli kremler, haplar, cerrahi eksizyon gibi yöntemler olmasına karşın klasik olarak bilinen ve en sıklıkla uygulanan yöntemler yakma (koter) ve günümüzde daha çok tercih edilen azot gazı ile dondurmaktır (kriyoterapi).

Genital siğil kanser yapabilir mi?

Genital siğillerin bazı tiplerinin kadınlarda rahim ağzı (serviks) kanseri yapabildiği bilinmektedir. Erkeklerde ise kanser yapması çok daha nadirdir. Genital siğiller her yıl toplumun %1’ine bulaşmaktadır ve en sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Bu oran genç erişkinlerde daha yüksek olup, Amerika’da yapılan bir çalışmada son 20 yılda 4 kat arttığı saptanmıştır. Korunmasız cinsel ilişki ile bulaşma daha kolay olmaktadır ve bu oran %40-50’yi bulmaktadır. Burada şunu belirtmeliyiz ki genital siğil nispeten sık görülmesine karşın, hastalığı oluşturan virüslerin %90’ından fazlasında kanser oluşturma potansiyeli neredeyse yoktur. Rahim ağzı kanseri taraması için kadınlarda düzenli smear testi yapılması önerilmektedir. Son yıllarda yaygın olarak kullanılmaya başlanılan HPV aşıları bu tür kanserlerin büyük çoğunluğuna karşı koruma sağlamaktadır.

4 Yorum. Yeni Yorum

 • Sevil çapakcı
  05/12/2018 5:09 pm

  Sigil tedavisi kryeteropi yapılıyormu ne kadar

  Yanıtla
  • Dr. Ahmet Gürpınar
   06/12/2018 10:29 am

   Evet her gün yaptığımız bir uygulamadır. Daha detaylı bilgi email adresinize gönderilmiştir. İyi günler

   Yanıtla
 • Özgür EROĞLU
  29/07/2021 6:25 pm

  Selam hocam!
  Kızımda bu rahatsızlık var; yüzünde, ellerinde…
  YDÜ hastanesi ve birçok yerde tedavi ettirmeye çalıştık; sonuçta başarısız sonuçlar aldık ‍♂️ bize yardımcı olursanız sevinirim… Randevu almak da isterim.. teşekkürler!

  Yanıtla
  • Dr. Ahmet Gürpınar
   08/08/2021 9:47 am

   Merhaba.
   Siğil tedavisi bazen zaman alabilir, normal bir durumdur.
   Eğer dilerseniz tabi ki yardımcı olmak isterim.
   Görüşmek için kliniğimizi ararsanız arkadaşlarım size randevu verebilirler.
   Renovium, 0548 825 50 00.

   İyi günler dilerim,
   Dr. Ahmet Gürpınar.

   Yanıtla

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fill out this field
Fill out this field
Lütfen geçerli bir e-posta adresi yazın.